Az isiász: mi okozza, és mit tehetsz ellene?
Az isiász (ülőidegzsába vagy ülőideg-gyulladás) esetén sokan gerincproblémára gondolnak, pedig a hátterében többféle ok is állhat, nem csupán gerinc- vagy mozgásszervi elváltozás. Nem egyszerűen egy különálló betegségről beszélünk, hanem egy másik egészségügyi probléma kísérőtünetéről, ami a testünkben lévő leghosszabb ideget, az ülőideget (nervus ischiadicus) hosszan tartó és folyamatos nyomás alá helyezi.
Az isiász leggyakoribb okai
Az isiász kialakulhat mozgásszervi, lokális vagy nem lokális elváltozás, például egy gerincprobléma miatt, ami eredhet szimplán a helytelen testtartásból, vagy valamilyen egyéb, a gerincet érintő, enyhébb vagy súlyosabb fokú elváltozásból. Porckopás esetén az érintett csigolyák elmozdulása, porckorongbántalmak esetén pedig a rugalmas porckoronggyűrűt nyomás alatt tartó vagy épp áttörni készülő nucleus pulposus (a porckorongok belsejében található kocsonyás anyag) nyomja az ülőidegzsába kialakulásáért felelős ideget.
Az isiász tünetei azonban nemcsak a csigolyák kopásos megbetegedése, előesett porckorong probléma (protrusio), ritkábban porckorongsérv (discus hernia) és genetikai eredetű gerinccsatorna-szűkület miatt jelenthetnek meg. A piriformis szindróma is gyakori ok, melynek során az ülőideg közelében található piriformis izom túlzott feszültsége miatt kialakult görcs okozza a tüneteket.
Emellett olyan krónikus betegségek, mint a cukorbetegség vagy a köszvény is előidézhetik az ülőidegzsába kialakulását. Egyes neurológiai betegségek, például a Parkinson-kór esetében is megfigyelhetők ilyen tünetek, mert ezek az állapotok gyakran járhatnak idegi gyulladással.
Milyen tünetekkel jár az ülőidegzsába?
- A nervus ischiadicus állapota kihat a mozgásra, az izmokra és az érzékelésre is. Ha tehát nyomás alá kerül, annak jól észrevehető és igen változatos tünetei lehetnek. Az isiász leggyakrabban derékfájással jelentkezik, de az sem elképzelhetetlen, hogy épp ez hiányzik a tünetek sorából, vagy annyira gyenge, hogy az érintettek nem tulajdonítanak neki különösebb figyelmet.
Az ülőidegzsába további tünetei:
- végtaggyengeség
- érzéskiesés
- zsibbadás
- az érintett végtag beidegzési zavara
- sántítás és járási nehézség
- mozgászavar
- tűszúrás-érzés az érintett végtagban
- kezdetben enyhébb és fokozatosan erősödő, akár elviselhetetlen fájdalom (derék, comb, teljes láb is érintett lehet)
- vizelet- és széklettartási zavarok (súlyos eset, csak idegfelszabadító műtéttel orvosolható)
Te is érintett lehetsz az isiász tüneteiben?
Az isiász egy olyan elváltozás, amiben életkortól, nemtől és foglalkozástól függetlenül bárki érintett lehet, így tehát Te is, amennyiben:
- a gerincmenti, tartó funkciót betöltő izmaid gyengék,
- mozgásszegény, elsősorban ülő életmódot folytatsz,
- napi több órát görnyedsz (pl. a számítógép előtt, vagy egyéb okból, munkavégzés közben),
- erős fizikai munkát végzel, és sok hajolgatással járó pozícióban dolgozol,
- rendszeresen nagy súlyokat emelsz,
- hosszabb ideje küzdesz olyan egészségügyi problémákkal, mint a cukorbetegség vagy a köszvény, amelyek egyik hosszú távú szövődménye lehet az ideggyulladás,
- neurológiai betegséged van (pl. Parkinson-kór), ami hozzájárulhat az idegrendszeri gyulladások kialakulásához,
- genetikai hajlamod van a gerinccsatorna-szűkületre, ami nyomást gyakorol az ülőidegre,
- piriformis szindrómád van, ami az ülőideg összenyomódását okozhatja a piriformis izom közelében.
Mi a megoldás isiász ellen?
Az isiász eredményes terápiájának alapja a gerincet, a csigolyákat, illetve a porckorongokat érintő alapbetegség kezelése.
Kezelési terve és módszere pedig minden esetben attól függ, hogy milyen súlyos, illetve krónikus vagy akut szakaszban van-e.
Akut esetben a mielőbbi fájdalomcsillapításra kell összpontosítani. Később pedig a gerincet stabilizáló izmok erősítése, a helyes testtartás gyakorlása, valamint a csigolyák normál fiziológiás állapotának visszaállítása a fő cél, amiben az oszteopátiás szemléletű terápiás kezelés is segítségedre lehet.
Hogyan kezeljük az isiászt a Personal Bestnél?
Az isiász eredményes terápiájának alapja, hogy tisztában legyünk a tünetek pontos okával. Kezelési terve és módszere minden esetben attól függ, hogy milyen súlyos, illetve krónikus vagy akut szakaszban van-e.
Az akut és krónikus ülőidegzsába kezelés közötti különbségek
Akut könnyen lokalizálható isiász panasz esetén a tünetek általában a fenéknél jelentkeznek, és onnan lefelé sugároznak az alsó végtagba.
Az lábba lesugárzó, erős fájdalommal járó, akut isiász panasz esetén, amennyiben nem ellenjavalt, a terapeutáink ANF terápiát (ANF Therapy®) alkalmaznak a gyors fájdalomcsillapítás és gyulladáscsökkentés érdekében. Ehhez a szakembereink pontosan meghatározzák, hogy a fennálló gyulladás enyhe vagy erős-e, és az alapján állítják össze a személyre szabott kezelési tervet.
Akut esetben az ANF terápia akár perceken belül enyhülést hozhat. A hirtelen fellépő isiásszal küzdők szervezete 90-95%-ban reagál az ANF terápiára. Gyakran előfordul, hogy a betegeink jelentős fájdalomcsillapítást tapasztalnak már a kezelés első 10 percében.
Az ANF terápia (ANF Therapy®) különösen hatásos az akut ülőidegzsába kezelésében, mert elősegíti a gyors regenerációt és csökkenti a gyulladást, ami hozzájárul a fájdalom enyhítéséhez.
Fontos hangsúlyozni, hogy bár az akut fájdalom gyorsan csillapítható, a teljes gyógyulás érdekében a terápiát nem szabad megszakítani a fájdalom megszűnése után. Minden kezelés alkalmával egy újabb rövid kontroll állapotfelmérés történik, és ha a szakember úgy ítéli meg, hogy a gyógyulási folyamat még nem teljes, további kezelésekre van szükség.
Krónikus, évek óta tartó ülőidegzsába fokozott fájdalomérzettel jár, ami a fenék helyett elsősorban a lábba, a hajlítóba, a vádliba vagy a derékba sugárzik. A sikeres kezelés érdekében, krónikus isiász gyanúja esetén rendkívül fontos, hogy a terpaeuta kiderítse, hogy pontosan honnan ered a fájdalom. A szakember az állapotfelmérés során kitapintja, hogy mi nyomja az isiász ideget.
Az évek óta fennálló, krónikus ülőidegzsába esetén a tartós javulás eléréséhez akár 1-6 hónapig is várni kell, miközben a fájdalom, a zsibbadás, illetve más tünetek ideiglenesen súlyosbodhatnak, és a gyulladás is fellángolhat. De ne ijedj meg ettől! Mindez a teljes terápiás folyamat része, amit a szervezet és az immunrendszer reakciójaként kell értelmezni.
Szeretnénk felhívni a figyelmedet arra, hogy szakembereink az ANF Terápiát csak akkor javasolják neked, ha az a számodra hasznos és eredményes lehet. Ezt az első állapotfelmérése alapján határozzák meg pontosan.
Amennyiben úgy döntesz, hogy belevágsz, lényeges, hogy türelmes és kitartó maradj, mert krónikus évek óta tartó ülőideggyulladás esetén a fájdalom enyhülése gyakran csak hetekkel vagy hónapokkal később következik be. Ne feledd, hogy a teljes gyógyulás érdekében a terápiát nem ajánlott abbahagyni csak azért, mert 1 kezelés után még nem tapasztalsz javulást.
A teljes gyógyulás érdekében az ANF Terápia mellett speciális gyakorlatok végzésére, gyógytornára is szükség lehet, de az eredmény jelentősen befolyásolja, hogy mennyire tartod be azt, amit szakembereink javasolnak neked.
Amit még tudnod kell az ANF Terápiával történő kezelésről
- A terapeutáink csak akkor alkalmazzák nálad az ANF terápiát, ha megbizonyosodtak arról, hogy ez a megfelelő a módszer az adott probléma kezelésére.
- Figyelem, az ANF terápia (ANF Therapy®) NEM KOMBINÁLHATÓ lökéshullám, ultrahang, mágnes, elektroterápiás és egyéb fizikoterápiás módszerekkel. A pontos részletekről és okokról a szakembereink tájékoztatnak az állapotfelmérés során.
- Amíg fent vannak az ANF eszközök (korongok) kérjük kerüld az RTG, MR, CT alkalmazását az érintett területen. Ha a terápia alatt ilyen vizsgálatra van szükséged az ANF korongokat LE KELL VENNI.
- Az ANF terápia kombinálható olyan fizioterápiás módszerekkel mint a gyógytorna, oszteopátia, manuálterápia, gyógymasszázs, nyirokmasszázs. Bizonyos esetekben javaslatot is teszünk ilyen vagy egyéb kiegészítő terápia alkalmazására.
- Az ANF kezelések időtartama és gyakorisága nagyban függ a fájdalom és az azt kiváltó probléma súlyosságától, az egyedi reakcióidtól, valamint a kezelés során tapasztalt javulástól.
- Bizonyos gyógyszerek alkalmazása esetén a terápia ideje meghosszabbodhat!
- Szakembereink az ANF korongok felhelyezése előtt minden alkalommal precíz kontroll vizsgálatot végeznek. Ez lehetővé teszi, hogy naprakészen követhessék az aktuális egészségi állapotod, és szükség esetén módosítsanak az ANF korongok felhelyezésén vagy az alkalmazott eszközök típusán.
- Az ANF korongok nem csak egyszerű fájdalomcsillapító tapaszok. Egyedi terápiás céljuk van, ami a különböző egészségügyi problémák specifikus kezelését teszi lehetővé. Jelenleg 160 különböző típusú eszköz (korong) áll rendelkezésre, amelyek mindegyike más és más problémára nyújt megoldást. A rendelőnkben jelenleg, a mozgásszervi problémák kezelésére ebből 52-re van jogosultságunk.
- Az ANF korongok segítenek a sejtek közötti kommunikáció javításában, a gyulladás csökkentésében, a fájdalom enyhítésében és a test öngyógyító folyamatainak beindításában.
- Az ANF terápia (ANF Therapy®) képes kezelni a „láthatatlan” gyulladásokat is, amelyeket képalkotó felvételen nem láthatók.
- Fontos hogy az ANF Terápia alkalmazása alatt a szervezeted megfelelően hidratált legyen!
- Az ANF terápia hatékonysága nagymértékben függ az aktív részvételedtől. Tehát a kezelés során (és után is) érdemes betartani a szakember ajánlásait, beleértve az étrendre, a mozgásra és a pihenésre vonatkozó tanácsokat is, hogy a kezelésed eredményes legyen.
Érzéskiesést, végtaggyengeséget, zsibbadást vagy fájdalmat tapasztalsz a derekadban, keresztcsontodnál, combodban? Ne várd meg, amíg a probléma súlyosabbá válik. Inkább gyere el a Personal Best Mozgásszervi Rendelőbe egy teljes körű állapotfelmérésre, hogy megismerd a fájdalmad valódi hátterét, mert ez a sikeres kezelés és a tartós állapotjavulás alapja.